گوهرپارسی

کشف مواد قندی در شهاب سنگ ها

کشف مواد قندی در شهاب سنگ ها

دانشمندان با پودر کردن دو نمونه از شهاب سنگ مواد قندی کشف کرده اند که در تشکیل اجزای حیات روی زمین مانند «آر ان ای» نقش دارند.

هرچند بدون شک حیات روی زمین آغاز شده است اما هر روز شواهد بیشتری از وجود عناصر حیاتی در فضا رصد می شود. جدیدترین عناصر کشف شده در جهان نوع خاصی از مواد قندی  و ضروری برای حیات هستند. این مواد در شهاب سنگ ها یافت می شود.

با پودر کردن نمونه هایی از دو شهاب سنگ «NWA۸۰۱ » که ۲۰۰۱ در مراکش کشف شد و «مورچینسون» که ۱۹۶۹ میلادی در استرالیا رصد شد، دانشمندان این شکرها را کشف کردند. آنها با استفاده از کروماتوگرافی گاز- طیف سنجی جرمی(gas chromatography mass spectrometry)  نمونه ها را بررسی کردند. این روش به شناسایی مولکول های مختلف براساس حجم و بار الکتریکی آنها کمک می کند.

در این مسیر محققان انواعی از مواد قندی از جمله ریبوز ، آرابینوز و گزیلوز را در غلظت های بین ۲.۳ و ۱۱ ذره به ازای هر میلیارد در NWA۸۰۱  و بین ۶.۷و ۱۸۰ ذره به ازای هر میلیون در مورچیسون کشف کردند. این مواد قندی برای تشکیل حیات اهمیت زیادی دارند و ریبوز به خصوص یکی از اجزای حیاتی RNAاست. 

یوشیهیروفوروکاوا محقق ارشد این پژوهش می گوید: عناصر مهم دیگر حیات نیز قبلا در شهاب سنگ ها کشف شده اند مانند آمینو اسیدها، اما مواد قندی بخشی گمشده از عناصر تشکیل دهنده حیات بودند.

این تحقیق نخستین نشانه مستقیم از وجود ریبوز در فضا و انتقال آن به زمین را دارد. 

کشف مواد قندی در شهاب سنگ ها

 

فروش ویژه گارنت کرمان

فروش ویژه گارنت سبز(دمانتوئید) بصورت راف و تک بلور و نگین

کاربران آنلاین

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کوه شاه

کوهستان شاه (لاله زار ) در محدوده ی شهرستان بافت و در ۲۰کیلومتری شمال شرقی  این شهر قرار گرفته است. همانطور که از سنگ نوشته های تخت شاهزاده برمیاید کوه شاه هموراه تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاهنشاهی بوده و از گذشته های دور تا اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار شاهان و شاهزادگان برای تفرج و شکار به این کوهستان زیبا می آمدند؛نام این کوه در سالهای پس از انقلاب در منابع و نقشه ها به لاله زار تغییر یافت

مرتفع ترین نقطه ی این کوهستان قله ی شرقی آن موسوم به "ننو" است که ۴۴۰۲متر ارتفاع از سطح دریا را داراست.

 قله شاه که مناظر بدیعی در زمستان دارد 4391 متر ارتفاع دارد .

کتاب سنگ درمانی

دریافت خبرنامه

 ایمیل خود را در این قسمت ثبت نمایید: