گوهرپارسی

کشف مواد قندی در شهاب سنگ ها

کشف مواد قندی در شهاب سنگ ها

دانشمندان با پودر کردن دو نمونه از شهاب سنگ مواد قندی کشف کرده اند که در تشکیل اجزای حیات روی زمین مانند «آر ان ای» نقش دارند.

هرچند بدون شک حیات روی زمین آغاز شده است اما هر روز شواهد بیشتری از وجود عناصر حیاتی در فضا رصد می شود. جدیدترین عناصر کشف شده در جهان نوع خاصی از مواد قندی  و ضروری برای حیات هستند. این مواد در شهاب سنگ ها یافت می شود.

با پودر کردن نمونه هایی از دو شهاب سنگ «NWA۸۰۱ » که ۲۰۰۱ در مراکش کشف شد و «مورچینسون» که ۱۹۶۹ میلادی در استرالیا رصد شد، دانشمندان این شکرها را کشف کردند. آنها با استفاده از کروماتوگرافی گاز- طیف سنجی جرمی(gas chromatography mass spectrometry)  نمونه ها را بررسی کردند. این روش به شناسایی مولکول های مختلف براساس حجم و بار الکتریکی آنها کمک می کند.

در این مسیر محققان انواعی از مواد قندی از جمله ریبوز ، آرابینوز و گزیلوز را در غلظت های بین ۲.۳ و ۱۱ ذره به ازای هر میلیارد در NWA۸۰۱  و بین ۶.۷و ۱۸۰ ذره به ازای هر میلیون در مورچیسون کشف کردند. این مواد قندی برای تشکیل حیات اهمیت زیادی دارند و ریبوز به خصوص یکی از اجزای حیاتی RNAاست. 

یوشیهیروفوروکاوا محقق ارشد این پژوهش می گوید: عناصر مهم دیگر حیات نیز قبلا در شهاب سنگ ها کشف شده اند مانند آمینو اسیدها، اما مواد قندی بخشی گمشده از عناصر تشکیل دهنده حیات بودند.

این تحقیق نخستین نشانه مستقیم از وجود ریبوز در فضا و انتقال آن به زمین را دارد. 

کشف مواد قندی در شهاب سنگ ها

 

فروش ویژه گارنت کرمان

فروش ویژه گارنت سبز(دمانتوئید) بصورت راف و تک بلور و نگین

کاربران آنلاین

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

چشمه عروس رابر

 

یکی از مکان‌های فراموش نشدنی رابر، چشمه عروس آن است. جذابیت و زیبایی چشمه عروس باعث شده است که در فصل های بهار و تابستان افراد زیادی از شهرهای دور و نزدیک روستاها برای گشت و گذار به این منطقه بیایند. به طوری به رامسر جنوب ایران نامگذاری شده است.

جریان آب رودخانه و جوشش چشمه سارها بر زیبایی این منطقه افزوده است. چشمه عروس نام رودی است در سه کیلومتری شهرستان رابر واقع در استان کرمان است و این رود به طول ۸۷ کیلومتر سومین رود بلند کرمان است.

یادآور می‌شود؛ از ره‌آورد‌های شهر رابُر می‌توان به گردو، زیره، عسل، میوه‌های سردسیری، سیب، زعفران و بادام اشاره کرد.  آب و هوای شهر رابُر معتدل و کوهستانی است.

 

کتاب سنگ درمانی

دریافت خبرنامه

 ایمیل خود را در این قسمت ثبت نمایید: