گوهرپارسی

در آبان ماه منتظر بارش شهاب سنگ باشید

بارش شهابی از جمله زیباترین پدیده های نجومی است که هر وقت اتفاق می افتد، زیبایی را در محیط آسمانی به وجود می آورد که بی مثال و بی مانند است. این پدیده در سال چندین بار رخ می دهد، نزدیک ترین رویداد نجومی که در پیش رو داریم، بارش های شهابی آبان است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ بارش شهابی ثوری بارش شهابی سالیانه‌ای است که بر اثر برخورد ذرات برجای مانده از دنباله‌دار "انکه" با جو زمین پدید می‌آید. از آنجایی که نقطه نور باران این بارش شهابی در صورت فلکی ثور قرار دارد، اخترشناسان سال‌ها پیش آن را بارش شهابی ثوری نامیدند.

بارش ثور شمالی از 3 مهر ماه آغاز می‌شود و تا 4 آذر ماه به اوج بارش می‌رسد. تعداد شهاب‌های این بارش در ساعت ZHR 50 شهاب در ساعت و سرعت آن 29 کیلومتر بر ثانبه می‌شود.

در مقایسه با اغلب بارش‌های شهابی که بازه فعالیت‌شان تنها چند روز است، بارش شهابی ثور طولانی‌ترین زمان شهاب باران را دارد به گونه‌ای که چند هفته طول می‌کشد.

دانشمندان بر این باور هستند که دنباله دار "انکه" و شهاب‌های ثوری بقایای دنباله‌دار بسیار بزرگی هستند که در حدود 20 تا 30 هزار سال پیش از هم پاشیده و به چند تکه بزرگ‌تر و مقادیر انبوهی از ماده میان سیاره‌ای تبدیل شد. بخش بزرگی از این مواد و قطعات حجیم هنوز در فضای داخل منظومه شمسی جولان می‌دهند و هرازگاهی در دام میدان گرانشی زمین یا یکی دیگر از سیارات گرفتار می‌شوند.

 

فروش ویژه گارنت کرمان

فروش ویژه گارنت سبز(دمانتوئید) بصورت راف و تک بلور و نگین

کاربران آنلاین

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

چشمه عروس رابر

 

یکی از مکان‌های فراموش نشدنی رابر، چشمه عروس آن است. جذابیت و زیبایی چشمه عروس باعث شده است که در فصل های بهار و تابستان افراد زیادی از شهرهای دور و نزدیک روستاها برای گشت و گذار به این منطقه بیایند. به طوری به رامسر جنوب ایران نامگذاری شده است.

جریان آب رودخانه و جوشش چشمه سارها بر زیبایی این منطقه افزوده است. چشمه عروس نام رودی است در سه کیلومتری شهرستان رابر واقع در استان کرمان است و این رود به طول ۸۷ کیلومتر سومین رود بلند کرمان است.

یادآور می‌شود؛ از ره‌آورد‌های شهر رابُر می‌توان به گردو، زیره، عسل، میوه‌های سردسیری، سیب، زعفران و بادام اشاره کرد.  آب و هوای شهر رابُر معتدل و کوهستانی است.

 

کتاب سنگ درمانی

دریافت خبرنامه

 ایمیل خود را در این قسمت ثبت نمایید: