گوهرپارسی

در آبان ماه منتظر بارش شهاب سنگ باشید

بارش شهابی از جمله زیباترین پدیده های نجومی است که هر وقت اتفاق می افتد، زیبایی را در محیط آسمانی به وجود می آورد که بی مثال و بی مانند است. این پدیده در سال چندین بار رخ می دهد، نزدیک ترین رویداد نجومی که در پیش رو داریم، بارش های شهابی آبان است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ بارش شهابی ثوری بارش شهابی سالیانه‌ای است که بر اثر برخورد ذرات برجای مانده از دنباله‌دار "انکه" با جو زمین پدید می‌آید. از آنجایی که نقطه نور باران این بارش شهابی در صورت فلکی ثور قرار دارد، اخترشناسان سال‌ها پیش آن را بارش شهابی ثوری نامیدند.

بارش ثور شمالی از 3 مهر ماه آغاز می‌شود و تا 4 آذر ماه به اوج بارش می‌رسد. تعداد شهاب‌های این بارش در ساعت ZHR 50 شهاب در ساعت و سرعت آن 29 کیلومتر بر ثانبه می‌شود.

در مقایسه با اغلب بارش‌های شهابی که بازه فعالیت‌شان تنها چند روز است، بارش شهابی ثور طولانی‌ترین زمان شهاب باران را دارد به گونه‌ای که چند هفته طول می‌کشد.

دانشمندان بر این باور هستند که دنباله دار "انکه" و شهاب‌های ثوری بقایای دنباله‌دار بسیار بزرگی هستند که در حدود 20 تا 30 هزار سال پیش از هم پاشیده و به چند تکه بزرگ‌تر و مقادیر انبوهی از ماده میان سیاره‌ای تبدیل شد. بخش بزرگی از این مواد و قطعات حجیم هنوز در فضای داخل منظومه شمسی جولان می‌دهند و هرازگاهی در دام میدان گرانشی زمین یا یکی دیگر از سیارات گرفتار می‌شوند.

 

فروش ویژه گارنت کرمان

فروش ویژه گارنت سبز(دمانتوئید) بصورت راف و تک بلور و نگین

کاربران آنلاین

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کوه شاه

کوهستان شاه (لاله زار ) در محدوده ی شهرستان بافت و در ۲۰کیلومتری شمال شرقی  این شهر قرار گرفته است. همانطور که از سنگ نوشته های تخت شاهزاده برمیاید کوه شاه هموراه تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاهنشاهی بوده و از گذشته های دور تا اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار شاهان و شاهزادگان برای تفرج و شکار به این کوهستان زیبا می آمدند؛نام این کوه در سالهای پس از انقلاب در منابع و نقشه ها به لاله زار تغییر یافت

مرتفع ترین نقطه ی این کوهستان قله ی شرقی آن موسوم به "ننو" است که ۴۴۰۲متر ارتفاع از سطح دریا را داراست.

 قله شاه که مناظر بدیعی در زمستان دارد 4391 متر ارتفاع دارد .

کتاب سنگ درمانی

دریافت خبرنامه

 ایمیل خود را در این قسمت ثبت نمایید: