گوهرپارسی

15 مطلب جالب در مورد جواهرات

15مطلب جالب درباره جواهرات

امروزه در بسیاری از کشورها استفاده از جواهرات برای زیبایی و جلب توجه، بسیار مرسوم است. در اینجا حقایق سرگرم کننده و جذابی در مورد طلا و جواهرات که ممکن است هرکسی از آنها اطلاع نداشته باشد جمع آوری کرده ایم. امیدواریم از این مطالب لذت ببرید.

انتخاب و استفاده از جواهرات، براساس اینکه درشب، روز، مهمانی، جشن، محل کار و … مورد استفاده قرار می گیرند، متفاوت است. همچنین استفاده از جواهرات در طول دوره ها و در فرهنگ های مختلف، مورد توجه بودن جواهرات را نشان می دهد.

ساخت جواهرات و استفاده از آن نشانه رشد پیشرفت تمدن بشری در طول اعصار بوده است.

 1. قدیمی ترین جواهراتی که تاکنون شناخته شده مربوط به ۸۲ هزار سال قبل، در غاری در مراکش در پوسته ناساریوس می باشد.
 2. در طول تاریخ و در بسیاری از فرهنگ ها تصور می شد که طلا و جواهرات موجب دفع شر می شود که آنخ مصری یکی از نمونه های بارز آن می باشد. ( آنخ، شیءای است شبیه به صلیب مسیحیان با سر گرد که در مصر باستان به عنوان نمادی برای زندگی ابدی به صورت نمونه ای از این دفع شر مورد استفاده قرار می گرفت)
 3. طلا و جواهرات با حشرات زنده در طول تاریخ معروف بوده است. سنگ کهربا نمونه ای از آن می باشد که به دلیل اینکه منشاء آن صمغ نرم و چسبنده درختان است، در برخی مواقع شامل اجزای گیاهان و حشرات به عنوان ناخالصی می باشد.

تصور می شود که مصری ها اولین کسانی بودند که در جنگ ها از جواهراتی که شکل سوسک بودند، استفاده می کردند. همچنین سوسک مکزیکی و جیرجیرک بزرگ ماداگاسکار در گذشته در جواهرات استفاده می شد.

 1. استادان شیشه پنجره در جزیره ی مورانو در قرن ۱۲ روش های انقلابی و خلاقانه ای برای ساخت مهره های شیشه ای ابداع کردند و گردنبندهای ساخته شده از این شیشه های رنگی خیلی پرطرفدار بود و امروزه هم از آنها استفاده می شود.
 2. پیش بینی می شود که برای اولین بار الماس از هند استخراج شد.
 3. حلقه نامزدی برای اولین بار در تاریخ ۱۴۷۷ برای ازدواج ماکسیمیلیان اول با ماری ساخته شد.
 4. کهربا صمغ فسیل شده ای است که حداقل ۱ میلیون سال عمر دارد ولی کهرباهایی با عمر ۱۲۰ میلیون سال هم دیده شده است.
 5. زمرد ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد توسط مصریان استخراج شد.
 6. گاهی اوقات از سنگ جید به نام سنگ بهشتی هم یاد می کنند.
 7. در زبان سانسکریت به کلمه یاقوت ایسراتناراج گفته می شود. که به معنی سنگ های قیمتی می باشد.
 8. در طول تاریخ، نوع جواهرات بیشتر نشاندهنده موقعیت اجتماعی افراد بود لذا تنها افراد سطح بالای جامعه اجازه داشتند از حلقه استفاده کنند.
 9. مهره های صدفی، حدود ۷۵۰۰۰ سال پیش در غار بلمبوس در آفریقا پیدا شد.
 10. در روسیه دستبندهای باستانی وجود داشته که با حکاکی روی عاج ماموت ساخته می شدند.
 11. کانزیت سنگ صورتی زیبایی است که اگر برای مدت طولانی در نور خورشید قرار بگیرد سختی خودش رو از دست می دهد به همین دلیل در گذشته این سنگ را به عنوان سنگ شب می شناختند تا از تابش نور خورشید در امان باشد.
 12. در برخی از فرهنگ های آفریقایی گوشواره عظیم نشانه ای از مردانگی ، دلاوری ، قدرت و موقعیت بوده است.
 13. در روسیه دستبندهای باستانی وجود داشته که با حکاکی روی عاج ماموت ساخته می شدند.
 14. کانزیت سنگ صورتی زیبایی است که اگر برای مدت طولانی در نور خورشید قرار بگیرد سختی خودش رو از دست می دهد به همین دلیل در گذشته این سنگ را به عنوان سنگ شب می شناختند تا از تابش نور خورشید در امان باشد.
 15.  در برخی از فرهنگ های آفریقایی گوشواره عظیم نشانه ای از مردانگی ، دلاوری ، قدرت و موقعیت بوده است.

 منبع:سایت اکنو

فروش ویژه گارنت کرمان

فروش ویژه گارنت سبز(دمانتوئید) بصورت راف و تک بلور و نگین

کاربران آنلاین

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

چشمه عروس رابر

 

یکی از مکان‌های فراموش نشدنی رابر، چشمه عروس آن است. جذابیت و زیبایی چشمه عروس باعث شده است که در فصل های بهار و تابستان افراد زیادی از شهرهای دور و نزدیک روستاها برای گشت و گذار به این منطقه بیایند. به طوری به رامسر جنوب ایران نامگذاری شده است.

جریان آب رودخانه و جوشش چشمه سارها بر زیبایی این منطقه افزوده است. چشمه عروس نام رودی است در سه کیلومتری شهرستان رابر واقع در استان کرمان است و این رود به طول ۸۷ کیلومتر سومین رود بلند کرمان است.

یادآور می‌شود؛ از ره‌آورد‌های شهر رابُر می‌توان به گردو، زیره، عسل، میوه‌های سردسیری، سیب، زعفران و بادام اشاره کرد.  آب و هوای شهر رابُر معتدل و کوهستانی است.

 

کتاب سنگ درمانی

دریافت خبرنامه

 ایمیل خود را در این قسمت ثبت نمایید: