گوهرپارسی

مراحل تراش دامله چیه؟؟!!

                                                                                               

انواع تراش:تراش محدب(دامله)،تراش زاویه ای(فست)

مراحل تراش محدب:

انتخاب سنگ

  • سنگی را انتخاب کنید که عاری از شکاف و حفره وترک باشد.
  • سایز و ضخامت قطعه سنگ با اندازه گوهری که می خواهید بتراشید مناسب باشد.
  • بررسی کنید در قطعه سنگ رنگ ها و طرح های جالب توجهی که بتواند به زیبایی تراش بیفزاید،بیابید.
  • گوهرهای دارای سختی بیشتر مثل عقیق پولیش زیباتری به خود میگیرند نسبت به گوهر های نرم تر مانند اوپال

 

 

برش((Sawing

پس از انتخاب،سنگ را با رعایت اصول ایمنی روی دستگاه برش قرار دهید.در صورت وجود طرح یا نقش خاصی در سنگ،آنرا باید طوری برش دهید که نقش درون سنگ در مرکز و سمت بالای تراش قرار گیرد.همواره سیستم آب را قبل از شروع برشکاری راه اندازی کنید.سیستم آب کار تیغه الماسه را روان می کند و محل برش را از باقیمانده سنگ ها پاکیزه نگه میدارد.برشکاری در حالت خشک به شدت در عمر و عملکرد تیغه الماسه تاثیر منفی خواهد گذاشت.در پایان این مرحله شما تخته سنگ یا slabآماده برای تراش محدب خواهید داشت.

ایجاد فرم پایه ((Base Forming

ابتدا سطح گوهر سنگ مورد نظر را با تیغه تراش صاف کرده وسپس به طراحی شکل مورد نظر خود بپردازید. شابلون های موجود میتوانند به ایجاد یک طرح مناسب از نظر شکل واندازه کمک کنند ولی میتوانید بدون استفاده از شابلون طرح های مختلفی را ایجاد کنید.سپس با برشکاری با فاصله 5/1الی 3 میلی متر از طرح اصلی تخته سنگ را آماده تراش محدب کنید.

شکل دادن ((Preformation

حال نیاز دارید تا هر گونه لبه و گوشه های اضافی را از بین ببرید.بطور مرتب اندازه سنگ را با شابلون یا پایه نگین کنترل کنید.فراموش نکنید سنگ شما باید کمی بزرگتر از اندازه ی دلخواه تان باشد(حدودا 1/0میلیمتر)تا در مراحل بعدی بتوانید لایه های دیگری از سنگ بردارید.در این مرحله نیز شما به سیستم آب رسانی برای تیغه تراش احتیاج دارید.اگر گوهر سنگ کوچک باشد با چسباندن سنگ به دستگیره که در مرحله بعد توضیح داده خواهد شد شروع به ایجاد فرم محدب میکنید ودر غیر اینصورت با دست سنگ را در زاویه مناسب با تیغه تراش گرفته و با فشار متوسطو بطور یکنواخت بسابید.برای این منظور سنگ را به آرامی و بطور پیوسته بچرخانید.این حرکت را در یک جهت انجام دهید و سپس سنگ را 90 درجه بچرخانید و حرکت را تکرار کنید. لازم است مرتبا سنگ را در طول عملیات کنترل کنید.

چسباندن تخته سنگ به دستگیره ((Attachment

در این مرحله تخته سنگ توسط یک چسب مخصوص  به یک دستگیره میله مانند (( Dop stick

چسبانده می شود. انجام این کار به شما خیلی کمک خواهد کرد تا بتوانید سنگتان را کنترل کنید.دستگیره ها میتوانند در شکل ها و جنس های مختلف باشند.ساده ترین نوع دستگیره یک چوب گرد با طول 4 تا 5 اینچ می باشد.

 

 

پولیش کاری ((Polishing

برای ایجاد نهایت درخشش گوهر دراین مرحله با انواع سمباده ویا نمد عمل براق سازی را انجام دهید.ابتداباید سنگ را کمل بشویید و بخاطر داشته باشید هر چه سختی سنگ بالاتر باشد باید از سمباده های زبر تر برای شروع استفاده کرد و در مراحل نهایی به ترتیب از سمباده های نرم تر استفاده کنید.

 

پرداخت نهایی ( (Finishing(اختیاری)

هر چند عملیات اصلی روی گوهر به پایان رسیده اما می توان پشت سنگ را نیز پرداخت کرد. برای اینکار سمباده 600 را روی دستگاه  قرار دهید و پشت گوهر را با زاویه 45 درجه بر روی سمباده قرار دهید تا نوار باریک دور تا دور گوهر بتراشید.اگر تمایل دارید پشت گوهر را نیز پولیش کاری کنید میتوانید روی سنگ را به دستگیره بچسبانید و پشت گوهر  و نوار باریک را به همان روش ذکر شده پولیش کنید.

فروش ویژه گارنت کرمان

فروش ویژه گارنت سبز(دمانتوئید) بصورت راف و تک بلور و نگین

کاربران آنلاین

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

لاله زار بردسیر

 

لاله زار شهری است کوهستانی و سردسیر در بخش لاله زار شهرستان بردسیر استان کرمان ایران است. شهر لاله زار در استان کرمان با ارتفاع ۲۷۷۵ تا ۳۰۰۰ متر یکی از شهرهای مرتفع استان کرمان و ایران است.

 شهر لاله زار در دامنه کوه‌های لاله زار قرار دارد. لاله زار در کنار یکی از بلندترین کوه‌های ایران یعنی کوه لاله زار قرار گرفته‌است. ارتفاع کوه لاله زار بیش از ۴۳۰۰ متر است. لاله زار شهری با طبیعتی خاص است. وجود مزارع گل محمدی و باغ‌های فراوان شرایطی خاص را برای این منطقه رقم زده‌است.

 

کتاب سنگ درمانی

دریافت خبرنامه

 ایمیل خود را در این قسمت ثبت نمایید: