گوهرپارسی

کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

این کویر حدود ۱۰ درصد از وسعت ایران را در بر گرفته و براساس برآوردهای جهانی یکی از گرم‌ترین نقاط زمین است. براساس کاوش‌های باستان شناسی، قدمت این منطقه و آثار کشف شده در آن به بیش از ۵ هزار سال باز می‌گردد. طبق کنوانسیون یونسکو هر اثری پس از ثبت توسط این کمیته باید از سوی کشور نگهدارنده اثر مورد توجه ویژه قرار گیرد و انجام هرگونه دخل و تصرف یا اقدامی که باعث به خطر افتادن آن شود، ممنوع است.

به بهانه ثبت جهانی "بیابان لوت"؛
پروفسور پرويز كردواني، پدر علم كوير‌شناسي ايران در گفت‌وگو با «اعتماد» درخصوص دلايل منحصر به فرد بودن بيابان لوت مي‌گويد:وقتي يك اثر قرار است ثبت جهاني شود، بايد ويژگي‌هايي داشته باشد كه در ديگر مناطق دنيا وجود نداشته باشد. بيابان لوت هم خصوصيات منحصر به فردي دارد كه در تمام جهان بي‌نظير است.

لوت كلوت‌هايي دارد كه نمونه‌اش در ديگر نقاط دنيا وجود ندارد.

كلوت رشته زمين‌هاي فرسايش يافته‌اي هستند كه به صورت دالان در آمده‌اند و كلوت‌هاي لوت كه در غرب اين بيابان قراردارند ارتفاعي نزديك به 200 متر دارند و وسعت منطقه‌اي كه كلوت‌ها در آن قرار دارند 80 كيلومتر در 135 كيلومتر است.

غلط مصطلحي كه حتي در رسانه‌ها هم تكرار مي‌شود:

در قسمت شرقي كلوت‌ها و در پست‌ترين نقطه لوت، گرم‌ترين نقطه كره زمين قرار دارد. اين نقطه كه در 75 كيلومتري شرق شهداد قرار دارد را به نام «چاله لوت» مي‌شناسند، زمين پستي كه بر اثر آب و باد ايجاد شده است. در سال 1372 ما اعلام كرديم كه دماي بيابان لوت بيش از 68 درجه است. اما ناسا در سال 2005 اعلام كرد دماي بيابان لوت با دماي 70 درجه سانتيگراد به بالاترين دماي سطح جهان رسيده است. پنج سال بيابان لوت گرم‌ترين نقطه دنيا بود.
بين مردم و رسانه‌ها گفته مي‌شود، گندم بريان گرم‌ترين نقطه لوت است، اما اين صحيح نيست، گرم‌ترين نقطه لوت چاله لوت است.

كوه عظيم ماسه‌اي كه در لوت قرار دارد، عظيم‌ترين كوه‌هاي عظيم ماسه‌اي دنياست كه در اين بيابان قرار دارد. 52 كيلومتر در 162 كيلومتر از بيابان لوت را تپه‌هاي عظيم ماسه‌اي پر كرده‌اند كه ارتفاعي بيش از 500 متر دارند.
در قسمت‌هاي مركزي ايران به اين توده‌هاي عظيم ماسه‌اي «ريگ» مي‌گويند. «ريگ يلان یا ريگ لوت شرقي» در قسمت شرق بيابان لوت واقع است و در پرونده جهاني لوت هم قرار دارد.

در ميان بخش‌هايي از پرونده نامي قرار دارد كه شايد عده‌اي در مورد آن اطلاعاتي نداشته باشند؛ نبکاها

نبكاها يكي از جاذبه‌هاي لوت هستند. نبكا به تپه‌هاي ماسه‌اي مي‌گويند كه در بدنه آنها گياه وجود دارد. نحوه شكل‌گيري اين نبكاها هم به اين شكل است كه زماني كه يك گياه رشد مي‌كرده به دليل وزش باد، ماسه‌هاي منطقه در پاي اين گياه انباشته شده‌اند و گياه قد كشيده و ماسه‌ها هم در ميان آن قرار گرفته‌اند و وقتي به آن نگاه مي‌كنيد يك تپه بزرگ مي‌بينيد كه روي آن گياه قرار دارد.
بزرگ‌ترين اين نبكاها در حاشيه بيابان لوت قرار دارد.

لوت ميزبان تمدني هم بوده كه آثار آن را هم كشف كرده‌اند:

لوت تمدني 3500 ساله دارد كه در قسمت جنوب شرق شهداد شهري به نام «خبيص» قرار دارد، در سال 57 كه ما در اين منطقه كار مي‌كرديم به آثاري رسيديم كه دكتر مستوفي بعد از بررسي آثار آن اعلام كردند در اين منطقه تمدني قرار داشته كه فقط قبرستان آن باقي مانده و شهر آن به دليل سيل از بين رفته است.

جهانيان سال‌هاست كه به بي‌نظير بودن لوت اعتراف كرده‌اند:

پروفسور مونو كسي بود كه صحراي آفريقا را كشف كرد، چندين بار با ما ماه‌ها كوير لوت را از نزديك ديد و مي‌گفت در دنيا پديده‌اي شبيه كلوت‌ها وجود ندارد.

فروش ویژه گارنت کرمان

فروش ویژه گارنت سبز(دمانتوئید) بصورت راف و تک بلور و نگین

کاربران آنلاین

ما 65 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

باغ رویایی فتح آباد

 

بنیانگذار:فضل علی خان بیگلر بیگی در دور قاجار

کتاب سنگ درمانی

دریافت خبرنامه

 ایمیل خود را در این قسمت ثبت نمایید: