گوهرپارسی

عقیق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۲

عقيق بايگ :پس از معدن فيروزه نيشابور ،قديمى ترين معدن سنگ نيمه قيمتى ايران ،معدن بايگ است .اين دو معدن ، دراستان خراسان رضوى قرار دارند .افراد محلى نزديک معدن ،سنگ هاى

مناسب را به روش سنگ جورى گرد آورى کرده ،به بازار مصرف مى رسانند .عمده مواد اوليه کارگاه هاى تراش عقيق ،در محله طلاب و بازار رضا در مشهد ،از اين معدن تامين مى شود .

عقيق شجر بمرود :اين معدن در خراسان جنوبى قرار دارد و به عنوان تنها معدن عقيق شجر ايران ،تامين کننده بخش عمده مواد اوليه کارگاه هاى تراش عقيق مى باشد .اهالى نزديک معدن ،قلوه هاى کوچک و بزرگ آگات اين منطقه رابه روش سنگ جورى جمع آورى نموده و هر کدام از اين قلوه ها را با توجه به ابعاد و کيفيت  آن ،به ارزش از پنج تا بيست هزار تومان به واسطه کاران مى فروشند .

 

عقيق سليماني (اپال)
فرمول : Si2O-nH2O
رنگ : رنگهاي آن بسيار متغير است.

ميزان شفافيت : نيمه شفاف
سختي 5 تا 6
درخشش و بازي رنگ زيباي اين ماده كه به رنگهاي قرمز، نارنجي، سبز و آبي در زمينه‌اي به رنگ سفيد، آبي شيري، زرد و يا سياه است سبب گرديده اوپال جزء جواهرات گرانبها به شمار رود.
بر اثر گذشت زمان و گرما، اوپالها مقداري از آب خود را از دست مي‌دهند كه منجربه كم شدن درخشش و بازي رنگ آنها مي‌گردد جهت ترميم، اين گونه اوپالها را به مدت چندين روز به روش ويژ‌ه‌اي در زير آب در خلاء قرار مي‌دهند تا اينگونه معايب برطرف گردند.
نام اين كاني از واژه اوپالا upalla به زبان هندي يا سانسكريت كه جهت ناميدن سنگ بها دار به كار مي‌رود گرفته شده است.

 عقیق سلیمانی(اپال)

اپال آتشی


اپال قیمتی فاقد سختی بالا ، شفافیت و درخشندگی بسیاری از گوهرهای مهم دیگر است، اما حتی بدون این خواص نیز ارزش بالایی دارد. ارزش بالای اپال قیمتی ، خاصل زیبایی ظریف ناشی از نمایش درونی رنگهای براق در آن است. اپال قیمتی ، نامهای مختلفی دارد مانند اپال سیاه ( که بازی رنگ سیاه درخشانی از درون آن خارج می‌شود ) و اپال آتشی که در آن زمینه‌ای نیم شفاف ، رنگهای سرخ تا نارنجی ایجاد می‌کند ) مجاریهای زیبایی روی اپال انجام شده است اما به صورت گوهر ، محدب تراشیده می‌شود.

بازدید 2767 بار
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 23 مرداد 1393 ساعت 15:52

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.
فروش ویژه گارنت کرمان

فروش ویژه گارنت سبز(دمانتوئید) بصورت راف و تک بلور و نگین

کاربران آنلاین

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کوه شاه

کوهستان شاه (لاله زار ) در محدوده ی شهرستان بافت و در ۲۰کیلومتری شمال شرقی  این شهر قرار گرفته است. همانطور که از سنگ نوشته های تخت شاهزاده برمیاید کوه شاه هموراه تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاهنشاهی بوده و از گذشته های دور تا اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار شاهان و شاهزادگان برای تفرج و شکار به این کوهستان زیبا می آمدند؛نام این کوه در سالهای پس از انقلاب در منابع و نقشه ها به لاله زار تغییر یافت

مرتفع ترین نقطه ی این کوهستان قله ی شرقی آن موسوم به "ننو" است که ۴۴۰۲متر ارتفاع از سطح دریا را داراست.

 قله شاه که مناظر بدیعی در زمستان دارد 4391 متر ارتفاع دارد .

کتاب سنگ درمانی

دریافت خبرنامه

 ایمیل خود را در این قسمت ثبت نمایید: