گوهرپارسی

عقیق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۲

عقيق بايگ :پس از معدن فيروزه نيشابور ،قديمى ترين معدن سنگ نيمه قيمتى ايران ،معدن بايگ است .اين دو معدن ، دراستان خراسان رضوى قرار دارند .افراد محلى نزديک معدن ،سنگ هاى

مناسب را به روش سنگ جورى گرد آورى کرده ،به بازار مصرف مى رسانند .عمده مواد اوليه کارگاه هاى تراش عقيق ،در محله طلاب و بازار رضا در مشهد ،از اين معدن تامين مى شود .

عقيق شجر بمرود :اين معدن در خراسان جنوبى قرار دارد و به عنوان تنها معدن عقيق شجر ايران ،تامين کننده بخش عمده مواد اوليه کارگاه هاى تراش عقيق مى باشد .اهالى نزديک معدن ،قلوه هاى کوچک و بزرگ آگات اين منطقه رابه روش سنگ جورى جمع آورى نموده و هر کدام از اين قلوه ها را با توجه به ابعاد و کيفيت  آن ،به ارزش از پنج تا بيست هزار تومان به واسطه کاران مى فروشند .

 

عقيق سليماني (اپال)
فرمول : Si2O-nH2O
رنگ : رنگهاي آن بسيار متغير است.

ميزان شفافيت : نيمه شفاف
سختي 5 تا 6
درخشش و بازي رنگ زيباي اين ماده كه به رنگهاي قرمز، نارنجي، سبز و آبي در زمينه‌اي به رنگ سفيد، آبي شيري، زرد و يا سياه است سبب گرديده اوپال جزء جواهرات گرانبها به شمار رود.
بر اثر گذشت زمان و گرما، اوپالها مقداري از آب خود را از دست مي‌دهند كه منجربه كم شدن درخشش و بازي رنگ آنها مي‌گردد جهت ترميم، اين گونه اوپالها را به مدت چندين روز به روش ويژ‌ه‌اي در زير آب در خلاء قرار مي‌دهند تا اينگونه معايب برطرف گردند.
نام اين كاني از واژه اوپالا upalla به زبان هندي يا سانسكريت كه جهت ناميدن سنگ بها دار به كار مي‌رود گرفته شده است.

 عقیق سلیمانی(اپال)

اپال آتشی


اپال قیمتی فاقد سختی بالا ، شفافیت و درخشندگی بسیاری از گوهرهای مهم دیگر است، اما حتی بدون این خواص نیز ارزش بالایی دارد. ارزش بالای اپال قیمتی ، خاصل زیبایی ظریف ناشی از نمایش درونی رنگهای براق در آن است. اپال قیمتی ، نامهای مختلفی دارد مانند اپال سیاه ( که بازی رنگ سیاه درخشانی از درون آن خارج می‌شود ) و اپال آتشی که در آن زمینه‌ای نیم شفاف ، رنگهای سرخ تا نارنجی ایجاد می‌کند ) مجاریهای زیبایی روی اپال انجام شده است اما به صورت گوهر ، محدب تراشیده می‌شود.

بازدید 2364 بار
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 23 مرداد 1393 ساعت 15:52

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.
فروش ویژه گارنت کرمان

فروش ویژه گارنت سبز(دمانتوئید) بصورت راف و تک بلور و نگین

کاربران آنلاین

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

لاله زار بردسیر

 

لاله زار شهری است کوهستانی و سردسیر در بخش لاله زار شهرستان بردسیر استان کرمان ایران است. شهر لاله زار در استان کرمان با ارتفاع ۲۷۷۵ تا ۳۰۰۰ متر یکی از شهرهای مرتفع استان کرمان و ایران است.

 شهر لاله زار در دامنه کوه‌های لاله زار قرار دارد. لاله زار در کنار یکی از بلندترین کوه‌های ایران یعنی کوه لاله زار قرار گرفته‌است. ارتفاع کوه لاله زار بیش از ۴۳۰۰ متر است. لاله زار شهری با طبیعتی خاص است. وجود مزارع گل محمدی و باغ‌های فراوان شرایطی خاص را برای این منطقه رقم زده‌است.

 

کتاب سنگ درمانی

دریافت خبرنامه

 ایمیل خود را در این قسمت ثبت نمایید: